Fatih Altaylı’nın Muharrem İnce ile Görüşmesi Sonrası Levent Kırca’yla Yaptığı Program Tekrar Gündeme Geldi!

Geçtiğimiz günlerde Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’yi programında konuk eden Fatih Altaylı’nın bazı söylemleri izleyici tarafından tuhaf bulunmuştu. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise Fatih Altaylı’nın Levent Kırca ile 2013 yılında yaptığı ve televizyon tarihinin unutulmazları arasına giren tartışmasını gündeme getirdi. Peki Fatih Altaylı ve Levent Kırca arasında neler yaşanmıştı? 

Gelin birlikte öğrenelim!

Öncelikle Fatih Altaylı kimdir ona bir göz atalım.

20 Eylül 1962 tarihinde Van’da dünyaya gelen Altaylı, Galatasaray Lisesi’nde gördüğü lise eğitiminin ardından önce Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi sonrasında ise İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’na gitse de iki okuldan da diploma alamadan ayrıldı. 1982 Cumhuriyet Gazetesi’nde spor muhabiri olarak mesleğe adım atan Altaylı sonrasında Güneş Gazetesi’ne geçiş yaptı. Yazı İşleri Müdürlüğü yaptığı Güneş Gazetesi kapanınca Best FM ve sonrasında Kanal D ile anlaştı. Kısa bir Show TV deneyiminden sonra tekrar Doğan Medya Kuruluşu’na dönüş yapan Altaylı, buradan tekrar ayrılarak CİNE5, ATV, Sabah Gazetesi, Kanal1, Hürriyet Gazetesi, Habertürk, Bloomberg gibi pek çok kurumda çalıştı. Aynı zamanda Galatasaray yönetiminde de yer alan Altaylı 2021 yılında takımdan ihraç edilse de sonrasında bu karar oy birliği ile iptal edildi. Kendisi şu an Habertürk’te Teke Tek isimli programın sunuculuğunu yapmakta.

Ayırca Fatih Altaylı evli ve bir kız çocuğu babası.

Yaptığı yayınlarla gündemden düşmeyen Fatih Altaylı, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı adayı Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’yi konuk etti.

Seçim kampanyaları ile ilgili konuşan Muharrem İnce ile birbirlerini bir hayli yoran Fatih Altaylı, muhalif tavırlarıyla dikkat çekmişti.

Muharrem İnce ile olan görüşmesi sonrası sosyal medya kullanıcıları programı gündeme taşıdı.

Peki Fatih Altaylı ve Levent Kırca’nın karşılaştığı programda neler olmuştu?

Levent Kırca’yı ‘Televizyon denince akla gelen ilk isimlerden birisi’ olarak tanıtan Fatih Altaylı, Kırca’nın iyi yönlerini ve televizyon başarılarını sıralamaya başlamıştı.

Sonrasında ise “Aslında her zaman politik biriydi fakat bu yönünü çok göstermiyordu. Fakat son yıllarda kendisini politik bir kişilik olarak görüyoruz” demiş ve Ulusal Kanal Genel Müdürlüğü’nü tebrik etmişti.

Kırca ise “Beni bu kadar iyi anlattığın için teşekkür ederim” diyerek konuşmaya başlamıştı. İkilinin anlatacağımız bu tartışması belki de televizyon ekranlarının gördüğü en büyük tartışmalardan birisi olacaktı.

“Yasaklı bir sanatçı olarak buradayım” diyen Levent Kırca alttan alttan lafını yerleştirmeye başlayınca tansiyon da aynı seviyede çıkmaya başlamıştı. ‘Politiklik’ konusu hakkında ise “Ben eski DEV-GENÇ üyesiydim, hani diyorsun ya ‘Yeni yeni politik bir kişilik oldu’ diye. Ben hep politiktim.” diyerek fitili ateşledi Kırca.

Peki bu tartışma nereye dayanıyordu? Fitil nasıl yandı? Hemen anlatalım! Levent Kırca 2013 yılında çıktığı bir sahnede yaptığı espriler ve politik mizahlar sonucu Fatih Altaylı’nın HaberTürk köşesine konu olmuştu. Altaylı, Kırca hakkında “Zırvaladı, belden aşağı konuştu” şeklinde bir köşe yazısı yazmıştı.

Bunun altında ise Levent Kırca’nın ‘Jetski’ skeci yatıyordu. Kırca ‘Ulan ben bir program yapmışım, emek göstermişim’ derken Altaylı ‘Abi bırak şimdi ‘Jetski’ falan vardı.’ demişti.

Fatih Altaylı “Jetski’yi falan bırak da ne oldu şimdi abi? Maocu mu oldun?” lafı Levent Kırca’nın sinirlerine dokunmuştu. İkilinin tartışması burada daha da ateşlenmişti.

Maocu nedir?‘Maoculuk ya da Maoizm, adını Mao Zedong’dan alan, kapitalizmin Avrupa’daki gibi bir gelişme seyri izlemediği Uzak Doğu toplumlarına özgü Marksizm’in pratiği olarak ifade edilebilir.’

‘Türkiye Cumhuriyetçiliği’ kavgası her an dozunu yükseltirken Altaylı sürekli olarak Kırca’ya muhalifliği üzerinden laf sokmaya ve ‘Sanatçı dediğin görüşlerini belli etmez’ düşüncesiyle köşeye sıkıştırmaya çalışmıştı.

Fakat unuttuğu şey Levent Kırca’nın kıvrak zekası ve hazır cevaplılığıydı.

“Küfür meselesine gelelim abi” diyen Altaylı, Kırca’nın “Hah! En baştan şununla gelsene Fatih. Niye şimdiye kadar bekledin? Hadi gel programı baştan alalım. 3,2,1 reji” tepkisiyle karşılaşınca “Konuğum Levent Kırca, biliyorsunuz kendisi büyük küfürler savurdu” diyerek programı tekrar açtı.

Hazırladığı soruyu eksik soran Altaylı ‘Abi daha soruyu soramıyorsun, yapımcı adamsın sor’ tepkisiyle zor anlar yaşadı.

Konu ise Levent Kırca’nın katılacağı bir programda karşılaştığı bir başka sanatçıya küfür etmesiydi. 

Altaylı: ‘Siz o kişiye ‘Ben bu gece bir bilmem ne ile bilmem ne yapacağım’ demediniz mi?’

Kırca: ‘Kendimi tutamadım, sinirlerime hakim olamadım. Zaten bu olay sonrasında özür dilenecek kişilerden özür diledim. Seksist değildi, ben kadınların yanındayım, önlerinde diz de çökerim.’

Reklam arasından dönünce “Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk Türkiye’si tehdit altındadır. Sanki öyle değil diye düşünüyorsun. Geriliyorsun. Duraklar bitiyor artık. Cumuhriyet elden gitmiş. Bütün paşalar hapishanelerde çürüyor. Ben haftada iki kere gidiyorum bu hapishanelere. Normal şartlarda yatmıyorlar” diyen Kırca,

Silivri’de yatan 104 gazeteci hakkında “Sen hiç gittin mi o hapishaneye? Senin 104 tane arkadaşın orada yatıyor. Aklının ucundan geçti mi ziyaret etmek?” diye sordu.

“Abi sen işi farklı bir yere götürmeye çalışıyorsun ama sen ne kadar laf ebesiysen ben de o kadar laf ebesiyim” diyen Fatih Altaylı bağırmaya başlayınca aldığı “Gerilme, niye geriliyorsun?” tepkisine “Türkiye’yi geren sizsiniz” dedi.

Sonrasında ise o efsane anlar geldi… Fatih Altaylı, üstüne çok gelen ve hatta “Titriyorsun, niye titriyor ellerin?” diyerek iyice sıkıştıran Levent Kırca’nın lafları sonrası “Doğru, ben iktidar yanlısıyım ya. Öyle diyorsun çünkü” diyerek televizyon tarihine damgasını vuran bir anı gerçekleştirmişti…

Ve hemen ardından ‘Salak’ diyaloğu yaşandı…

Sona doğru sinirlerin iyice gerildiği program biterken Fatih Altaylı kapanış konuşması yapmaya başlayınca Levent Kırca da türkü söylemeye başladı.

Programın geniş özeti YouTube’da bulunmakta. İzlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Özellikle de Muharrem İnce ile olan yayını sonrası Levent Kırca’lı bölüm gündeme tekrar geldi.

Sosyal medya kullanıcıları tekrar gündeme taşıdıkları bölümle Fatih Altaylı’yı eleştirdi.

Peki siz Altaylı-Kırca tartışması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Altaylı hakkında söylenilen “Her devrin adamı” eleştirisini haklı buluyor musunuz?

Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir