Naci Görür, Olası İstanbul Depremi İçin Uyardı! ‘Hükümetimize Acil Bir Öneri’

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla olası İstanbul depremine ilişkin uyarıda bulundu. Görür, ‘Hükümetimize acil bir öneri’ notuyla yaptığı paylaşımda can kaybına neden olabilecek 90 bin binanın olduğunu açıkladı.

‘Yüzbinlerce canımızın can güvenliği yok demektir’

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla olası İstanbul depremi ile ilgili hükümete uyarıda bulundu. Olası senaryoda can kaybına neden olabilecek bina sayısının 90 bin olduğunu belirten Görür, ‘Bu da yüz binlerce canımızın can güvenliği yok demektir. Evet biliyorum en doğru yol bu binaların güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılmasıdır ama bütün bu binalara bu işlemin uygulanmasına vaktimizin olduğunu sanmıyorum’ dedi.

‘Boşaltılan binalar depreme dirençli hale getirilmelidir’

Görür’ün paylaşımının devamı şu şekilde: 

  • Onun için devlet İstanbul’da deprem güçlü ve boş binaların tümünü kayıt altına alıp devlet olarak kiralamalı ve riskli binalarda yaşayan insanlarımızın buralara taşınmalarını sağlamalıdır.

  • İnsanlarımızın can güvenliği sağlandıktan sonra belediye ve vatandaşla el ele verip boşaltılan binaları deprem dirençli hale getirmelidir.

  • Bir bilim adamı olarak bundan daha acil çözüm düşünemiyorum. İnsanımızın can güvenliği her şeyin önündedir. Hükümetimiz bunu muhakkak yapmalıdır. İnanıyorum ki bu tüm İstanbulluların talebidir, sevgiyle.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir