Silicon Valley Bank Batışı DeFi İşlemlerini Artırdı

DappRadar verileri, DeFi işlemlerinin Silicon Valley Bank’in iflas etmesinin ardından yükseldiğini gösterdi.

Silicon Valley Bank’in başarısız olması kripto piyasaları da olmak üzere birçok piyasada karşılık buldu. Buna karşın kripto para piyasasında işler yolunda gitti.

DappRadar Verileri Banka Çöküşleri Ardından DeFi’daki Yükselişi Gösteriyor

Piyasa veri platformu DappRadar’a göre, Silicon Valley Bank’ın (SVB) geçen haftaki yüksek profilli çöküşü, merkeziyetsiz finans (DeFi) işlemlerini ciddi şekilde artırdı.

DappRadar yeni bir raporda, DeFi‘ın piyasa endişelerine ve çökmelere karşı oldukça hassas olma eğiliminde olduğunu belirtiyor.

Geçen hafta sonu, USD Coin (USDC), stablecoin’in ihraççısı Circle’ın 40 milyar dolarlık rezervinin 3,3 milyar dolarının çöken SVB’de takılıp kaldığı haberini takiben ABD dolarına peg’ini kaybetti. Piyasa değerine göre en büyük ikinci stablecoin, Pazartesi günü peg’ini geri kazanmadan önce 0,8788 dolara kadar düştü.

DappRadar, bu iniş çıkışların ve hareketli gündemin DeFi sektörü üzerinde bir dalgalanma etkisi yarattığını açıklıyor.

DappRadar veri raporunda şunları yazdı:

“11 Mart’ta, SVB çöküşü ve USDC depegging’in ardından DeFi piyasası, TVL’sinde önemli bir düşüş yaşadı ve yüzde 9,6 düşerek 79,28 milyar dolardan 71,61 milyar dolara düştü. Haber, yatırımcılar arasında panik yaratarak önemli bir satış dalgasına ve TVL’de düşüşe yol açtı. Neyse ki, 13’üncü Pazartesi günü Silicon Valley Bank’ta tutulan USDC rezerv mevduatı tamamen halka açıktı ve bu da piyasanın istikrar kazanmasına yardımcı oldu. Bu duyuru, DeFi TVL’de yüzde 13’lük bir artışla 81,15 milyar dolara ulaşmasını sağladı.”

TVL, bir Blockchain’in akıllı sözleşmelerinde tutulan toplam sermayeyi temsil eden “kilitli toplam değer” anlamına gelir. TVL, ağa kilitlenen teminat tutarının varlıkların mevcut değeri ile çarpılmasıyla hesaplanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir