Yeni araştırma: Her gece bir saat daha fazla uyuyarak kilo vermek mümkün

Fazla kilolardan kurtulmak, pek çok insanın hayali. Zayıflayabilmek için sağlıklı bir diyetle beslenme ve egzersiz yapmanın en temel kurallardan olduğunu biliyoruz. Ancak sağlıklı bir diyet ve hareketli bir yaşam tarzı benimsenmesine rağmen hala kilo verilemiyorsa bunun arkasında uykusuzluk yatabilir. Uzmanlar, her gece 8 saat uyku uyumak gerektiğine dikkat çekiyor. İşte uykunun kilo verme üzerindeki etkisi…

Yeni bir çalışmaya göre, her gece bir saat kadar fazla uyumak insanların günlük kalori alımından 270 kalori eksiltmesini sağlayabilir.

Chicago Üniversitesi’nden araştırmacılar, uykunun obeziteyle etkileşimini incelemek için 80 yetişkin üzerinde klinik deney yaptı. Deney sonucunda daha çok uyumanın üç yıllık süre içinde yaklaşık 11 kilogram kaybedilmesine yol açabileceği tespit edildi.

Jama Internal Medicine adlı bilimsel dergide yayımlanan araştırma, gece 6,5 saatten daha az uyumayı alışkanlık haline getiren fazla kilolu genç yetişkinlerin uyku alışkanlıklarını iyileştirmek için danışmanlık hizmeti aldıktan sonra her gece 1,2 saat fazla uyuyabildiğini ortaya koydu.

Araştırma sonuçları, ekstra uykunun insanların günlük toplam kalori alımını günde ortalama 270 kalori azalttığını gösterdi.

Bazı kişiler sadece daha fazla uyuyarak 500 kalori kadar daha az tüketiyordu.

Chicago Üniversitesi’nin uyku merkezinden Dr. Esra Tasali çalışmanın asıl amacının kilo kaybını araştırmak olmadığını söyledi.

Tasali, “Fakat sadece iki hafta geçtiğinde bile kalori alımında azalma olduğunu ve negatif enerji dengesinin (kalori alımının yakılan kaloriden daha az olması durumu) ortaya çıktığını gösteren nicel kanıtlar elde ettik” dedi.

“Sağlıklı uyku alışkanlıklarının daha uzun süre korunması halinde bu, zaman içinde klinik anlamda önemli kilo kaybına yol açacaktır.

Birçok kişi kilo vermek için kalori alımını azaltmanın yollarını bulmaya çalışıyor. Sadece daha fazla uyuyarak bunu büyük ölçüde başarabilirsiniz.

Araştırmacılara göre çalışma katılımcıların beslenme düzenlerini kısıtlamaya çalışmadı.

Bunun yerine katılımcılar kendi yataklarında uyudu ve uykularını giyilebilir cihazlarla takip etti. Çalışmaya katılanlar beslenme düzeni veya egzersiz konusunda herhangi bir talimat olmaksızın normal yaşam tarzlarını sürdürdü.

Bu test yönteminde insanlar hem hidrojen hem de oksijen atomlarının daha az yaygın fakat daha doğal şekilde oluşan, izlenmesi kolay, kararlı izotoplarla değiştirilen su içiyor.

Danışmanlık yoluyla iyileştirilen yatma vakti alışkanlıkları kapsamında uyumadan önce cep telefonu gibi cihazların kullanımını sınırlamak da yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir