Zernaki Tepe’ye tırmanıp pankart açtılar

Dünyanın en büyük sodalı gölü, Türkiye’nin ise en büyük gölü olma özeliği taşıyan Van Gölü’nde, son yıllarda azalan yağışlar ve artan buharlaşma ile birlikte çekilme yaşanıyor.

En belirgin çekilmenin yaşandığı Erciş kıyılarında ise daha önce su altında olan araziler gün yüzüne çıktı. Erciş’te yaşayan 10 kişilik dağcı gurubu, kuraklığa dikkat çekmek için ilçedeki Zernaki Tepesi’ne tırmanış yaptı.

Dağcı grubu burada, Türkçe ve İngilizce, “We are calling from the Zernaki hill out, let’s protect the lake Van”, “Zernaki Tepeden sesleniyoruz, Van Gölüne sahip çıkalım”, yazılı pankart açtı.

İlçede yaşayan ve 30 yıldır dağcılık sporuyla ilgilenen Sami Demir (64), küresel ısınmadan dolayı ciddi bir kuraklık yaşandığını ve Van Gölü’nde de çekilmelerin olduğunu söyledi.

Bölgede yaşayanların da gerekli hassasiyeti gösterip gölü kirletmemesi gerektiğini anlatan Demir, “Göl kıyısında çöp ve plastik şişeler oldukça fazla. Van Gölünü temiz tutmamız lazım. Gölde çekilmeler de sürüyor. Biz de bu duruma dikkat çekmek için dağcı arkadaşlarımızla Zernaki Tepe’ye tırmanış yapıp, bu duruma dikkat çekmek istedik. Umarız bölge yağış alır ve göl eski haline gelir” diye konuştu.

DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir