Odatv’den amansız takip… Elazığ’da kavga sürüyor: MHP’li vekilden AKP’li başkana tepki

AKP ile MHP, Elazığ’da ittifakı unuttu. 31 Mart’a kendi adaylarıyla giren her iki parti, kıyasıya bir rekabete girişti. Son olarak MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver, MHP’nin Elazığ Belediye Başkan adayları tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada AKP’li Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın ucuz et satışı için Et ve Süt Kurumu’na dört aydır dükkan tahsis etmemesine tepki gösterdi.

“SAYIN BELEDİYE BAŞKANIMIZA YETKİ DE VERİLMİŞTİ”

ANKA’da yer alan habere göre Işıkver, “Beş sene boyunca sayın belediye başkanımıza yetki de verilmişti burada. Milliyetçi Hareket Partisi’nin Belediye Meclis grubu da tam destek vermişti. Yetkiyi aldılar dört yıldır bekliyoruz vatandaş ucuz et yiyecek. Yapamadılar. Birkaç kez Meclis’te de konusu oldu ama şimdi biz yaptık, dört aydır bekliyoruz neyi bekliyoruz? Belediye bir yer verecek de garibanlar ucuza et yiyecek, bu olur mu? Biz vatandaşa niçin ucuz et yediremiyoruz.” dedi.

“BELEDİYENİN BİR DÜKKAN VERECEK İMKANI YOK MU?”

Işıkver, şunları söyledi:

“Bugün gitmediğimiz bakanlık sayısı ya bir ya ikidir ama özellikle size bir şey söyleyeceğim. Et Balık Kurumu Genel Müdürüne gittik, dedik ki; ‘vatandaş burada hijyen koşullarında ucuz et yesin Türkiye’deki 18’inci et satış mağazasını Elazığ’da açalım’. İnanın beş sene boyunca sayın belediye başkanımıza yetki de verilmişti burada. Milliyetçi Hareket Partisi’nin Belediye Meclis grubu da tam destek vermişti. Yetkiyi aldılar dört yıldır bekliyoruz vatandaş ucuz et yiyecek yapamadılar birkaç kez Meclis’te de konusu oldu yanlışsam çıkıp düzeltsinler ama şimdi biz yaptık dört aydır bekliyoruz neyi bekliyoruz? Belediye bir yer verecek de garibanlar ucuza et yiyecek, bu olur mu? Bunu sizin taktirlerinize bırakıyorum bu olur mu? Bu belediyenin bir dükkan verecek imkanı yok mu? Sokakta gezen herkese birer tane dükkan verdiniz, her derneğe bir oda verdiniz, bir bina verdiniz bazı derneklere, bazılarının mallarını verdiniz. Biz vatandaşa niye ucuz et yediremiyoruz en küçük örnek bu?”

“MHP KAZANMASIN DİYE İYİ ÇALIŞSINLAR”

MHP’nin Elazığ’da belediye yönetiminde 10 yıllık tecrübesi olduğunu belirten Işıkver, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şimdi geleceğe umutla bakıyoruz çünkü Milliyetçi Hareket Partisinin bu şehri yönetmeye dahil 10 yıllık bir tecrübesi var. Bizim olduğumuz yerde sermaye sahiplerinin sözü geçmez, karanlık kapıların arkasında delikanlılara, babayiğitlere kumpas kuranlara sözü de lafı da geçmez. İyi çalışsınlar MHP kazanmasın diye çalışsınlar onlar da. Her seçim çalıştılar biz milletle yürüyeceğiz Elazığ çocuklarıyla yürüyeceğiz biz bu şehrin asli unsurlarıyla zafere yürüyeceğiz. Dolayısıyla Sayın Murat Aygen’in yönettiği belediyede kesinlikle yolsuzluğa, arsızlığa, yanlışlara, sıkıntılara yol vermeyeceğiz.”

MHP’Lİ BELEDİYE MECLİSİ GRUP BAŞKANI DA TEPKİ GÖSTERDİ

Elazığ Belediye Meclisi MHP Grup Başkanı Mehmet Çak, 15 Şubat’ta, MHP grubu olarak belediye meclis toplantılarında Halk Ekmek Fabrikası ve Et Balık Kurumunun Elazığ’a kurulması noktasındaki taleplerini defalarca gündeme getirdiklerini belirterek, “2020’de Halk Ekmek Fabrikası kurulması için Milliyetçi Hareket Partisi bir önerge verdi. Bu önergemiz gündeme alındı, görüşmeler yapıldı. Bugünkü şartlarda saatte 120 bin ekmek çıkarılacak bir Halk Ekmek Fabrikası kurulması noktasında çalışmayı yaptık. Ama bu tarihe kadar herhangi bir sonuç alamadık. Elazığ Belediyesi bu işe nedense biraz uzak kaldı.” dedi.

“BELEDİYE BİZE KARŞI BİR GARD ALDI”

Türkiye’de 17 noktada satış mağazası bulunan Et Balık Kurumu ile de MHP Elazığ Milletvekili Semih Işıkver’in görüştüğünü ifade eden Çak, 18’inci mağazanın Elazığ’da açılması için Et Balık Kurumu Müdürü ile prensipte anlaşıldığını ancak belediyenin ve il özel idarenin yer tahsis etmemesi yüzünden bu çalışmanın da askıda kaldığını söyledi. Mehmet Çak sözlerine şöyle devam etti:

“Elazığ’da Et Balık Kurumu satış mağazasının açılması yaklaşık bir buçuk iki yıllık bir meseleydi. En son sayın vekilimiz Semih Işıkver, vekil olduktan sonra tahminen yedinci ya da sekizinci ay gibi Ankara’da genel müdürlük nezdinde bir görüşme yaptı. Bu görüşmeye il başkanımız da dâhil oldu. Et Balık Genel Müdürü’nün Elazığ sevgisine istinaden ve Semih vekilimizin kendisiyle görüşmesinden sonra 18’inci satış ofisinin Elazığ’a verilmesi noktasında başkanımıza ve vekilimize söz verdi. Bu tarihten sonra biz hemen Elazığ Belediye Meclisinde bir sonraki ay bu konuyu gündeme getirdik.

“ÖNERGE MHP’DEN GELDİĞİ İÇİN Mİ BÖYLE YAPTILAR”

Et Balık Satış ofisinin kurulması için belli prosedürler lazım, protokol yapılması lazım. Et Balık Kurumu Genel Müdürlüğünün bu satışı yapabilmesi için, il özel idareden veya belediyeden bir yer tahsil edilmesini kira karşılığında tahsis edilmesini istedik. Yani kira karşılığı bir yer istedik. Üstelik kurumun kendisi bu satış mağazası ve elemanların giderlerini da karşılayacaktı. Bu hem istihdam, hem de fakir fukaraya yardımcı olsun diye… 17 ilde de aynı tasarrufları var. Elazığ Belediyesine biz mecliste gündem maddesi verdik. Ama gündem maddesine verdiğimiz zamandan beri bir gard aldı yönetim. Yani Milliyetçi Hareket Partisinden geldiği için mi diye, böyle bir önerge geldi mi diye… ‘Her ay belediye meclisinde ne yaptınız? Protokolü ne yaptınız?’ diye sorduk. Hâlâ Et Balık Kurumu ile Elazığ Belediyesi protokol yapmadı…”

ELAZIĞ’DAKİ SON DURUM

Genel seçimlerde ortak hareket eden AKP ile MHP, yerel seçimlerde Elazığ’ı fermuar sistemine dahil etmedi. Buna göre her iki parti kendi adaylarıyla seçime katılacak. Bu durumun sebebi ise seçim sonuçlarında yatıyor.

2019’daki yerel seçimlerde AKP yüzde 40,38 alarak belediyeyi kazanırken MHP ise yüzde 34,46 ile ikinci sırada yer aldı. Yani her iki parti dışında bir partinin Elazığ Belediyesini kazanması pek mümkün gözükmüyor.

Dolayısıyla, her iki parti de kendi adayıyla seçime giriyor. Belediyeyi AKP’den almak isteyen muhalefetteki MHP de AKP’ye karşı burada etkili bir muhalefet yürütüyor. Elazığ’ın MHP adayı , akademisyen kimliğiyle ön plana çıkan Murat Aygen oldu. Adaylığı 15 Ocak’ta duyurulan Aygen, bir aydır seçim çalışmalarını sürdürüyor.

ELAZIĞ’IN “KAVGACI” BAŞKANI

AKP’nin 11 Şubat’ta düzenlediği Elazığ aday tanıtım töreninde, AKP Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı, partilileriyle tokalaşırken Elazığ Belediye Başkanı ve başkan adayı Şahin Şerifoğulları’nın elini havada bırakmıştı.

EL SIKMAMA KRİZİNİN PERDE ARKASINDA NE VAR

Geçtiğimiz haftalarda, Şerifoğulları ve ekibinin, Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) toplantısında Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı’ya saldırdığı iddia edildi.

İddiaya göre, SKM toplantısında Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, milletvekili Nazırlı’ya, “Sen kimsin ki yol haritası belirleyeceksin bana, ben seni tanımıyorum. Sen benimle gezmeyeceksin, yanımda görünmeyeceksin” diyerek, su şişesi fırlattığı öne sürüldü. Ardından Şerifoğulları ve ekibi ile Nazırlı arasında arbede yaşandı.

Olaya müdahale eden polis, giriş çıkışları yasakladığı parti binası çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı. AKP Elazığ İl Başkanlığı ise arbede iddialarını yalanladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x